
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog i Zagrebačka filharmonija danas su na konferenciji za medije predstavile bogat i raznolik program drugog izdanja festivala Zagrebačko glazbeno proljeće. Održava se od 8. do 11. svibnja u Lisinskom i na Muzičkoj akademiji, a posvećen je velikom hrvatskom violinistu, dirigentu, skladatelju i pedagogu Stjepanu Šuleku (1914. – 1986.).
Podignuo hrvatsku glazbu
– Nastalo na zajedničku inicijativu Zagrebačke filharmonije i Lisinskog, Zagrebačko glazbeno proljeće i ove godine želi sa svih strana ispričati priču, ovaj put o Stjepanu Šuleku, koji je skladanje u Hrvatskoj podignuo na visoku profesionalnu razinu – rekla je ravnateljica Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i autorica koncepta Festivala Nina Čalopek.
– Pripremili smo program za široku publiku ljubitelja glazbe, ali i za stručnjake. Počinjemo Glazbenom šetnjom tragom Šuleka u četvrtak, koju je osmislila dr. sc. Nada Bezić, a slijede Okrugli stol i koncert studenata Muzičke akademije, oboje u toj ustanovi. Preostala tri dana Festivala održavaju se u Dvorani Lisinski, gdje imamo promociju notnog izdanja Šulekove Šeste simfonije u izdanju našeg Muzičkog informativnog centra (MIC) te otvorenje njegove maštovite izložbe o Stjepanu Šuleku. Na koncertu Zagrebačke filharmonije, na kojem je dirigent maestro Dawid Runtz, a solist na violini Martin Draušnik, bit će izvedena i ta simfonija, a praizvedbu će doživjeti Passacaglia Šimuna-Čarlija Botice, koja je proglašena najboljom na prvi put raspisanom Natječaju za novu skladbu Festivala – s veseljem je naglasila ravnateljica.
Objasnila je da je Šulekova veličina mnogostruka. Ipak, ni danas nije dovoljno poznat ni kod nas samih i svrha Festivala je to barem malo promijeniti.
Poslastica uz glazbu – Šulekove kuglice
Inače, istraživanje Šulekova života i rada dovelo je i do jednog recepta: kolačića nazvanih Šulekove kuglice! Njih su nakon predstavljanja gosti sa zadovoljstvom kušali, nagađajući što je sve u slatkoj poslastici.
Festival će obuhvatiti i prilično nekonvencionalna predavanja Tihomira Petrovića te predavanje Dalibora Davidovića. Tu su i Brunch koncert Zagrebačkog kvarteta i Gudačkog kvarteta Tartini, koncert Cantus Ansambla te predstavljanje Fonda i Nagrade Stjepan Šulek, s koncertom laureata.
Sve će završiti sjećanjima na profesora Šuleka, koja će prenijeti skladatelji Dubravko Detoni i Zoran Juranić, te koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra pod ravnanjem Valentina Egela – orkestra koji slavi 100. rođendan.
– Hvala na pomoći Gradu Zagrebu, njegovoj Turističkoj zajednici, Fondu Stjepan Šulek i svima koji su ovo omogućili – rekla je Nina Čalopek i završila porukom da hrvatsku glazbu treba proučavati, o njoj govoriti, ali prije svega je treba – slušati.
Ravnatelj Zagrebačke filharmonije Filip Fak složio se da je Stjepan Šulek i danas donekle zanemaren te da to treba ispraviti.
– Inače, ishodište Zagrebačkog glazbenog proljeća je u festivalu održanom u Lisinskom 2023. godine, a posvećenom Dori Pejačević – istaknuo je Fak.
– Vrlo sam sretan što već drugu godinu zaredom imamo ovaj festival – kazao je njegov umjetnički ravnatelj i šef dirigent Zagrebačke filharmonije, poljski maestro Dawid Runtz.
Uskoro i Šulekov CD
– Veseli me što ćemo još nešto napraviti za Zagreb i hrvatsku kulturu i što promičemo hrvatsku glazbu. Zadnji put je Šulekova simfonija izvedena 1986. godine, a mnoge kolege priznali su mi da je nikad nisu imali prilike čuti! Veseli me što mogu najaviti i skoro izdanje CD-a sa skladbama Stjepana Šuleka, koji mi je blizak zbog jasnoće strukture njegove glazbe, orkestralnih boja, dramatike, a na Festivalu ćemo ga predstaviti kao osobu u cjelini – naglasio je.
Predsjednik Fonda Stjepan Šulek Goran Končar prisjetio se predavanja profesora Šuleka 1980-ih.
– Bio je strog i s visokim kriterijima, ali to je svima nama poslije mnogo pomoglo. Fond je osnovan 1992. godine zalaganjem maestra Pavle Dešpalja, jer je sam profesor Šulek htio da se iz njegove ostavštine pomogne mladim dirigentima i violinistima. Njegov opus, iako brojem skladbi nevelik, značenjem je daleko nadmašio granice Hrvatske i danas se izvodi u cijelom svijetu, a želimo da čitav bude i tiskan – rekao je maestro Končar.
Na izložbi u Lisinskom i Šulekov – auto
Voditeljica Muzičkog informativnog centra Jelena Vuković plastično je opisala dio programa koji je pripremila s dr. sc. Davorom Merkašem i ostalim kolegama. Osim predstavljanja notnog izdanja Šeste simfonije, istaknula je izložbu Stjepan Šulek, 1914. – 1986. koja će biti hommage dr. sc. Evi Sedak, autorici izložbe u povodu 100. obljetnice Šulekova rođenja, iz 2014. godine.
– Putem QR koda publika će moći pristupiti i toj izložbi, a ovu našu otvaramo 9. svibnja u 19 sati i prostirat će se na više razina Dvorane Lisinski. Čak ćemo izložiti pravi Opel Admiral iz 70-ih kakav je vozio maestro Šulek! Osim 30 panoa o njegovu profesionalnom putu, u vitrinama će biti izložene rukopisne partiture, osobna korespondencija, nagrade i drugo. Bit će tu i replika prostorije iz Šulekova stana u Žerjavićevoj 11 te video koji prikazuje kakav je danas, oštećen u potresu. Želimo skrenuti pozornost javnosti na potrebu obnove i otvaranja za javnost! Već na izložbi će svi moći putem bar-koda donirati makar simboličan prilog. Izložba će u Lisinskom ostati otvorena do Svjetskog dana glazbe, 21. lipnja – naglasila je muzikologinja i zahvalila Fondu Stjepan Šulek, Muzeju Mimara, Muzeju grada Zagreba i drugima koji su surađivali.
Gosti iz Dubrovnika za 100. obljetnicu
Festival završava koncertom Dubrovačkog fimfonijskog orkestra 11. svibnja u 19.30 u Velikoj dvorani Lisinski, a ravnatelj orkestra Slobodan Begić naglasio je da je cijelom ansamblu velika čast svirati u Lisinskom i to na ovom festivalu.
– Manji smo orkestar, ali ispunit ćemo zvukom svaki kvadrat Dvorane – slikovito je rekao i potcrtao da će solistica u Koncertu za violinu i orkestar Petra Iljiča Čajkovskog biti mlada Eva Šulić Brajčić.
– Uz Čajkovskog, Beethovena i Šuleka, na programu će biti i Četvrta simfonija našeg Dubrovčanina Luke Sorkočevića i to upravo u redakciji Stjepana Šuleka te Hommage á Sorkočević Borisa Papandopula, jedno od njegovih najboljih djela – zaključio je Begić.
Ulaznice za sva događanja su besplatne, a dostupne su na blagajni Dvorane Lisinski i online na lisinski.hr!
Fotografije: https://we.tl/t-ZdAO4jZ6dU
Foto: Tomislav Jagar